Auksjon mandag 29. november 2004 kl 18:00
Kihle, Harald(1905-1997)
Saueklipping Telemark 1939

Olje på lerret
60x75
Signert og datert nede t.h.: H Kihle -39

Signert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet og på blindrammen.

Kunstnernes Hus, Oslo 1940, kat.nr. 159. Kunstnerforbundet, Oslo 1959, kat.nr. 9.

Vurdering

Auksjonert mandag 29. november 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 60 000

LITTERATUR: J. H. Lyshoel: Harald Kihle, Oslo 1943, avbildet s. 50.
Håkon Stenstadvold: "Harald Kihle", Kunsten i dag, Oslo 1955, nr. 2, avbildet s. 8.

I slutten av 30-årene var Harald Kihle i Paris og studerte under Marcel Gromaire. Der finner han frem til meget lysere gråtoner, grå murvegger med grønne vindusskodder som bakgrunn for folk og hester i svart og hvitt. Hjemme igjen begynner han nå å komponere sine billeder slik at han får store enkle farveflater å arbeide med. "Saueklipping, Telemark" 1939 er vel hovedarbeidet. Det er gråhvite og svarte sauer, en kone i svart, brungrått og gulhvitt, alt mot en bakgrunn av grønn bakke og grønne kjerr med stengrå islett. S. 12.