Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon mandag 29. november 2004 kl 18:00

Kihle, Harald (1905-1997)
Saueklipping Telemark 1939

Olje på lerret
60x75
Signert og datert nede t.h.: H Kihle -39

Signert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet og på blindrammen.

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1940, kat.nr. 159. Kunstnerforbundet, Oslo 1959, kat.nr. 9.

Auksjonert mandag 29. november 2004 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 60 000

LITTERATUR: J. H. Lyshoel: Harald Kihle, Oslo 1943, avbildet s. 50.
Håkon Stenstadvold: "Harald Kihle", Kunsten i dag, Oslo 1955, nr. 2, avbildet s. 8.

I slutten av 30-årene var Harald Kihle i Paris og studerte under Marcel Gromaire. Der finner han frem til meget lysere gråtoner, grå murvegger med grønne vindusskodder som bakgrunn for folk og hester i svart og hvitt. Hjemme igjen begynner han nå å komponere sine billeder slik at han får store enkle farveflater å arbeide med. "Saueklipping, Telemark" 1939 er vel hovedarbeidet. Det er gråhvite og svarte sauer, en kone i svart, brungrått og gulhvitt, alt mot en bakgrunn av grønn bakke og grønne kjerr med stengrå islett. S. 12.