Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Alise i sofaen 1917

Olje på lerret
58x71
Signert og datert oppe t.h.: Karsten -17

Auksjonert tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00

Vurdering
NOK 700 000

LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995.

Karsten malte flere bilder av sin datter Alise i 1917, da hun, etter å ha bodd sine første år i Norge, flyttet til Misse og Ludvig Karsten i Strandvejen i København. I flere bilder har han malt Alise eller andre i dette interiøret. Alise sittende, som her, i biedermeiersofaen, eller stående ved klaffebordet.
Karsten var en stolt far, og ble meget glad i sin datter.
Kjærligheten til henne var selve alvoret i hans liv, betrodde han en journalist, han elsket henne "over alt paa Jord, ja over alt, højere end Kunsten". S. 139.