Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Knoff, Anne-Lise (1937-2005)
Gotisk alterbillede

Olje på plate
150x120
til et dikt av Emil Boyson 1975
Signert og datert nede t.h.: Anne Knoff 75

Påtegnet med tittel nede på midten.

UTSTILT:

Statens kunstutstilling. Kunstnerforbundet, Oslo 1977, kat.nr. 16.

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering

Tilslag NOK 115 000

LITTERATUR: Carl Fredrik Engelstad og Arve Stensrud: Anne-Lise Knoff, Bærum 1989, omtalt s. 53 med tittel: Vår Frue av Skumringen, avbildet s. 52.

Et annet av Boysons dikt, "Vor frue av skumringen", henter sin inspirasjon fra en gotisk katedral. Med utgangspunkt i det diktet har Anne-Lise Knoff skapt et maleri som den rene blomsterekstase av blussende buer omkring en middelalderlig treskulptur, en madonna med barnet. Som modell for den har hun brukt Huseby-madonnaen fra Stange, funnet i nokså ramponert forfatning under noen gulvplanker på gården, men stadig preget av sin opprinnelige edle skjønnhet. Med sin fortettede, rødt-lysende atmosfære utstråler Anne-Lise Knoffs bilde både den dype inderlighet i Boysons dikt og stemninger fra middelalderens visjonære kristne mystikk.

Det første og det siste av i alt 9 vers gjengis her av Emil Boysons dikt:

Vor Frue av Skumringen

Kirken urtids-grå sig fyller
bløtt med mørkning vid og vàg
Buer og pilarer hyller
langsomt skygger lag på lag.
Hallen tar sin natt i favn:
hjemvé finner mulmdypt skjød.
Skumrings-frost av brustne savn
blêker vinduers trette glød.

Snart må natten rå' alene,
dumpt som i en lukket kum -
vinduers avglans koldt forstêne,
søiler slukkne og bli Rum.
Men pånytt, før Alt er endt,
gjennem mig en segnet slekt
ser mot henne som har kjent
Minnets verdens-tunge vægt.