Grev Wedels Moderne

Auksjon tirsdag 14. november 2000 kl 20:00

Store Sal

Johannessen, Jens (1934-)
Rød maskerade 1964

Olje på lerret
60x60
Signert og datert nede t. v.: 64 J.J.

Påtegnet med tittel, datert og signert, på baksiden av blindrammen og lerretet.

UTSTILT:

Museet for Samtidskunst, Oslo 1993, kat.nr. 17.

Auksjonert tirsdag 14. november 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 50 000

Tilslag NOK 150 000

LITTERATUR: Hans-Jakob Brun: Jens Johannessen Maleri, Oslo 1993, avbildet s. 52.

Maleriet er typisk for Jens Johannessens uttrykksform i denne perioden i midten av 1960-årene. Hans-Jakob Brun karakteriserer det beslektede maleriet Maskerade fra samme år 1964 med følgende ord: Her har Johannessen formulert noen av sine sentrale interessefelt i denne perioden: Spillet mellom forgrunn og bakgrunn og mellom flate og rom. De rytmiske bevegelsene i former og strøk. Fargeglimtene som skaper spenninger fra punkt til punkt i bildet. Kort sagt, noen av det nonfigurative billedspråkets muligheter for å skape inntrykk av dynamikk i en organisert komposisjon. S. 51.