Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Fearnley, Thomas(1802-1842)
Eidsbygden i Romsdal 1836

Olje på papir, oppklebet på plate
16x23
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: TF. (forbundet) 19/8 36 Eidsbygden i Romsdal

Påtegnet med tittel samt: af Fearnley 19/8 36 på baksiden av platen. Påtegnet på rammen: Fra Capt. Wergeland til Valentin Due 10/12 1856.

Vurdering

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Tilslag NOK 46 000

LITTERATUR: Sigurd Willoch: Maleren Thomas Fearnley, Oslo 1932.

I begynnelsen av juni 1836 skrev Thomas Fearnley til J. C. Dahl om sin studietur til Norge: Jeg iler alt hvad jeg kan for at komme hjem og benytte Sommeren i Norge. Den 23. juni var han i Christiania, men snart reiste han innover i landet for å male studier fra den norske natur. Først dro han til fossene ved Numedalslågen og malte bl.a. studier fra Labrofossen.
Men dette var ikke Fearnleys hovedtur den sommeren. "Jeg gjorde i Aar en Reise op til Romsdalen, hvor det er overordentlig vakkert," skrev han til Dahl, "men destoværre var Sommeren saa slet, at jeg aldrig har oplevet dens Mage, for det meste Kulde og Regn--fik dog en Deel Studier skrabet sammen." Willoch, s. 153-154. Antagelig reiste Fearnley sjøveien til Molde og Romsdal. Senere reiste han til Åndalsnes, og som det står hos Willoch s. 154: blev ut august ved Eidet og i dalen. Studiene fra denne Norges-turen regnes ikke blant Fearnleys beste, men det er en del finhet i noen av dem, og det må kunne sies å være tilfelle i denne studien, hvor solen såvidt får sendt sine stråler gjennom skydekket for "å drikke vann". Flere av studiene brukte han siden til store, monumentale komposisjoner.