Grev Wedels Klassiske

Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00

Askevold, Anders (1834-1900)
Sommerdag ved tjernet 1876

Olje på lerret
80x114
Signert og datert nede t. v.: A. Askevold 1876.

Påtegnet med tittel på baksiden.

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Vurdering
NOK 180 000–200 000

Tilslag NOK 170 000

LITTERATUR: Magne Malmanger: Anders Askevold, utstillingskatalog Baroniet Rosendal 1993.

Askevold hadde selv som ung i Sunnfjord vært gjetergutt: ...han visste hvordan kyrne er og hvordan de oppfører seg ute i landskapet...Han var ikke minst interessert i å vise kyrne på veien til og fra setra, når kyrne drives langs steinete stier eller fraktes i robåt over fjorden, eller når de en varm ettermiddag stanser ved elven for å drikke. Han ville vise buskapen som en selvfølgelig og naturlig del av det vestnorske landskapet. S. 12.