Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Heyerdahl, Hans(1857-1913)
Ung kvinne og mann 1881

Olje på lerret
76x50
Signert og datert nede t.h.: Heyerdahl. 81.

Vurdering
NOK 500 000–700 000

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Tilslag NOK 720 000

LITTERATUR: Trond Aslaksby: "Maleren Hans Heyerdahl 1857-1913", utstillingskatalog Blaafarveværket 1981.

Den blussende unge piken synes å stå i stille ettertenksomhet, mens gutten i dette bildet synes å henvende seg til henne der de står ved en gravsten i en gammel overgrodd kirkegård. Bildets motiv kan gi rom for mange tolkninger, men det fortellende i bildet er ikke det vesentlige. Det vesentlige synes å være det psykologiske samspill mellom figurene som Heyerdahl klarer å skape ved komposisjon og fargebruk. Bildet har noe vart over seg som gir en poetisk stemning. Fargene er lyse, men ikke tindrende lyse, de synes å være dempet av en anelse fransk gråtone. Figurene synes å falle inn i denne stemningen med det beherskede følelsesuttrykk de viser, men i tillegg til mildheten, synes en viss sensualitet å trenge gjennom til overflaten.
Som Aslaksby skriver: I Heyerdahls beste bilder finnes også alltid et drag av poesi og sensualitet. S. 5.