Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Dahl, Hans(1849-1937)
Siste stråler

Olje på lerret
66x98
Signert nede t.h.: Hans - Dahl.

Signert og påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen: "Hans Dahl. Balestrand, Sogn " Sidste Straaler"." Påtegnet på baksiden av rammen: "Hans Dahl Berlin W. Kurfürstendam 126".

Vurdering

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Tilslag NOK 115 000

Hans Dahl var en tradisjonsbevarer og kom hele sitt liv til å male i tradisjonen fra det nasjonalromantiske maleri. Han fant tidlig en motivkrets han kom til å holde fast ved, gjerne som her, med bunadkledd pike i en stor og mektig Vestlandsnatur. Han bodde lenge i Berlin og reiste hver sommer til Balestrand for å få inspirasjon til sin billedkunst. Fra 1919 var han permanent bosatt i Balestrand. Han hadde en stor kundekrets, for det var mange av hans samtidige som følte seg mest fortrolig med malerier som formidlet et tradisjonelt kunstuttrykk. Keiser Wilhelm 2. besøkte ham på sine Norgesreiser og var blant dem som kjøpte bilder av ham.