Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Rose, Knut (1936-2002)
Nedslitt bautasten

Olje på lerret
89x116
Signert nede t.v.: Knut Rose

Signert og datert på baksiden av lerretet: Knut Rose 2000. Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen, samt påtegnet "Hommage a K.R.", og "Nedslitt Bauta".

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000

LITTERATUR: Cecilie Malm Brundtland: "Personlig rapport", Knut Rose Personlig Rapport Retrospektiv, utstillingskatalog Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst 1995.

Tross bildenes absurde og surrealistiske karakter oppleves situasjonene skikkelsene opptrer i som livsviktige. Det er studier av menneskeskikkelser med slektskap til Francis Bacons kjempende individer vi stilles overfor. Både Bacon og Roses malerier uttrykker en trang til erkjennelse, et ønske om å synliggjøre et glimt av menneskets innerste kjerne. I så måte knytter Rose seg til en sterk humanistisk, om enn dyster tradisjon, der mange etterkrigskunstnere har funnet blandingen av malerisk skjønnhet og uhygge som et adekvat uttrykk for en moderne livsopplevelse. S. 8.