Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Sohlberg, Harald(1869-1935)
Vinternatt i Rondane 1917

Fargelitografi
66x72
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917.

Påtegnet nede på midten: "Vinternatt i fjellene". Påtegnet med dedikasjon nede t.v. Til Harald H. Sohlberg, på hans 30 års dag 22de april 1932 fra Mor, Far, Kari og Dag.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Tilslag NOK 120 000

Maleriet Vinternatt i Rondane, fra 1914, regnes som Harald Sohlbergs hovedverk. Han begynte med studier til dette store verket i 1900 etter en påsketur i Rondane hvor han hadde opplevd fjellene i måneskinn, og det var en opplevelse "fremmed, ny og veldig som en åpenbaring, der efterlot et inntrykk i meg som jeg aldri siden kunne glemme". Fargelitografiet som bygger på maleriet ble ferdig i 1917. Motivet er tolket som en visjon, fjellene hever seg overjordisk fjerne og hemmelighetsfulle over snøvidda og forgrunnens strittende grenverk. Nk.