Grev Wedels Klassiske

Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00

Kielland, Kitty (1843-1914)
Hundekjeks

Olje på lerret, oppklebet på plate
38x55
Usignert

Påtegnet med tittel på baksiden. Fra 1877.

UTSTILT:

Blaafarveværket 1983, kat.nr. 39.
Stavanger Kunstmuseum og Lillehammer Kunstmuseum 1994, kat.nr. 6.

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Vurdering

Tilslag NOK 40 000

LITTERATUR: Marit Lange: Harriet Backer. Kitty L. Kielland, utstillingskatalog Blaafarveværket 1983, kat.nr. 39.

Denne studien er udatert, men må ha blitt til sommeren 1877 under studieoppholdet på Jæren. Et utført bilde, med direkte utgangspunkt i denne studien, er nemlig datert 1877. S. 36. Maleriet ble av Kitty Kielland ansett for viktig i hennes verk på denne tiden. Motivet er antagelig fra Ogna, og maleriet er det første fra dette stedet, som skulle bli en så flittig besøkt studiemark for henne. I denne studien er blomstene i forgrunnen utnyttet i dekorativ hensikt, men de tjener samtidig til å angi landskapets dimensjoner. Dette forgrunnsarrangement skulle hun senere ofte benytte - ... S. 36.