Grev Wedels Klassiske

Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00

Flintoe, Johannes (1787-1870)
Fra Eggedal

Gouache, lysmål
35x47
Signert nede t. h.: Flintoe

Påtegnet nede på rammen: Eggedal. Påtegnet på baksiden: Malet af Flinto i Christiania.

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Vurdering

LITTERATUR: Henning Alsvik: Johannes Flintoe, Kunst og Kulturs serie, Oslo 1940, kat.nr. 82.

Sommeren 1821 tok Flintoe en tur til Telemark sammen med kaptein Broch og løytnant Munthe. Den 26. juni forteller professor Hansteen at han traff de tre reisefellene i Vestfjorddalen. De tok inn hos Øystein Hansen på Ingolfsland, som fulgte dem opp til Rjukanfossen dagen etter. Selve fossen kan en best se fra Maristien, sier Hansteen, "og herfra kan ventes den første tro avbildning av denne utmerkete naturscene fra hr. Flintoes pensel". Den 28. dro de fra Ingolfsland til Tinn, der Hansteen forteller at Flintoe gjorde et heldig utbytte av smukke prospekter. To dager etter la de i snøvær veien nordover til Tessungdalen og kom fram til Opdal i Numedal den 2. juli. Dagen etter skiltes Hansteen fra sine "muntre reisefeller" for å fortsette over til Hardanger, mens de andre tok veien hjem over Eggedal. Fra denne turen har Flintoe malt en gouache fra Rjukanfossen, datert 1821, og et oljebilde fra Røisland i Opdal der en ser de veifarende tinge om nattelosji. Sannsynligvis er også et sobert lite prospekt fra Eggedal fra denne reisen (nr. 82). S. 108-109. Antagelig er det denne gouachen vi har med, Fra Eggedal, Alsvik her omtaler.