Auksjon tirsdag 27. november 2007 kl 19:00
Vampyr II

Fargelitografi og fargetresnitt trykket i svart rødt (litografi), blått, grønt, orange (tresnitt) på tynt Japanpapir
Arket: 504x587-595 mm Motivet: 385x554 mm
Dobbeltsignert med blyant nede t.h.: Edv. Munch

Påtegnet med blyant av kunstneren nede t.h.: Farven lagt med udskaren treplade (det siste ordet er skrevet over den ene signaturen).

1895/1902
Woll 41.

Vurdering
NOK 5 000 000

Auksjonert tirsdag 27. november 2007 kl 19:00

Tilslag NOK 11 800 000

Solgt for NOK 11 800 000

Årene 1895 til 1900 regnes som en gullalder i Edvard Munchs grafikk, og "Vampyr" fra 1895 et et av hovedverkene i denne epoken.

Munch brukte dette ladede motivet første gangen i et maleri i 1893, og gjentok det så i grafisk form, først i svart-hvitt, så i farger.

Munch selv hevdet at maleriet viste en kvinne som kysset en mann, og navnet han opprinnelig ga bildet henviser også til dette: Kjærlighet og smerte. Kvinnen prøver å trøste en angstfylt mann. Det var en venn av Munch, kunstkritikeren Stanislaw Przybyszewski, som først beskrev motivet som en vampyr som biter en mann i halsen og suger livsgnisten ut av ham.