Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Fjell, Kai (1907-1989)
Mai 1948

Olje på lerret
150x140
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Påtegnet nede t.v.: Mai Påtegnet med tittel på baksiden av lerretet og på blindrammen: "Mai 1948".

UTSTILT:

Blaafarveværket 1982, kat.nr. 30 med tittel: "St. Hans 1946", avbildet i katalogen s. 33.

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering
NOK 2 000 000–3 000 000

LITTERATUR: Bamse Fjell: Kai Fjell. Kunstneren forteller, Oslo 2007.

-Mor og barn er hovedmotivet i de fleste bildene mine; det er den feminine kraft som verner om og sørger for at naturen får være natur, også i fremtiden. Alt står og faller med det kvinnelige element i natur og mennesker; hun er et symbol på det menneskelige ”jeg”. S. 90.