Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Fjell, Kai (1907-1989)
Kvinne på veranda

Olje på lerret
70x80
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering
NOK 800 000–1 000 000

LITTERATUR: ”Kai Fjell (1907-1989) Jubileumsutstilling”, utstillingspresentasjon Haugar Vestfold Kunstmuseum 2007.

Grunntemaet i hans bilder er kvinnen i livets ulike stadier – som pike, brud, mor, enke – der hun blir et symbol på fruktbarhet og på naturens bærekraft. Etter å ha vært svært opptatt av psykoanalysen og surrealismen, roet han ned sitt hektiske uttrykk mot slutten av 1930-årene og utfoldet i stedet sin raffinerte skjønnhetsdyrkelse i en dekorativt forenklet og rytmisk linjeføring. Med sin dype forankring i bygde-Norge ble folkekunsten en av de viktigste inspirasjonskildene for hans maleri.