Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Kavli, Arne (1878-1970)
Kvinne med hatt 1917

Olje på lerret
76x64
Signert og datert nede t.h.: A -Kavli 17

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 72 000

LITTERATUR: Nils Messel: ”Kavli, Arne Texnes”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 483-485.

Dette bildet viser sterk innflytelse fra samtidig fransk malerkunst, kombinert med innflytelse fra andre kunstnere. Arne Kavli regnes som en av våre mest markante ny-impresjonister.

Fram mot 1. Verdenskrig ble fargen stadig lysere og billedstrukturen fikk en åpen, luftig karakter. … Kavli befestet nå sitt ry som de elegante løsningers mester. Han ble de sorgløse stunders fortolker, impresjonistisk lett både i form og innhold. Malemåten vekslet mellom det malerisk oppløste og det tegnerisk markerte. Dette siste spesielt merkbart i årene rundt 1. Verdenskrig og trolig inspirert av Ludvig Karstens lynrappe, skisserte manér fra samme tid.