Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Oppstilling med kanne, fat og blomsterpotte 1913

Olje på lerret
49x72
Signert og noe utydelig datert oppe t.h.: Karsten 13 (?)

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–500 000

Tilslag NOK 360 000

LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995.

Ludvig Karsten er spesielt kjent for sine malerier med oppstillinger av kopper og kar på bord, i tradisjonen fra Paul Cézanne og Henri Matisse. Hans to mest kjente motiver: Det blå kjøkken og Det røde kjøkken begge fra 1913, befinner seg i Nasjonalgalleriet. De to bildene er fargesterke, mens dette maleriet er mye dusere i fargeholdningen. Krukken til venstre i dette maleriet, kan minne om den man finner i Det blå kjøkken, også der plassert til venstre med bare to enkle, svarte streker som, djervt forenklet, antyder en plante.