Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Haaland, Lauritz(1855-1938)
Seilskute ved kyst 1912

Olje på lerret
96x150
Signert og datert nede t.h.: Lauritz Haaland 1912.

Vurdering

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 75 000

LITTERATUR: Sonja Hagemann: ”Haaland, Lauritz”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 315.

Lauritz Haaland var født og døde på Kvitsøy i Ryfylke. Han var marinemaler og malte for det meste fra sine nærmeste omgivelser. Han hadde først utdannet seg som skipsbygger, og det kan være en forklaring på at:

Hans skuter er så korrekt og nitid tegnet at de har funnet veien til våre sjøfartsmuseer som eksempler på forskjellige skipstyper.