Haaland, Lauritz(1855-1938)
Seilskute ved kyst 1912
Olje på lerret
96x150
Signert og datert nede t.h.: Lauritz Haaland 1912.
Vurdering
Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Tilslag NOK 75 000
Olje på lerret
96x150
Vurdering
LITTERATUR: Sonja Hagemann: ”Haaland, Lauritz”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 315.
Lauritz Haaland var født og døde på Kvitsøy i Ryfylke. Han var marinemaler og malte for det meste fra sine nærmeste omgivelser. Han hadde først utdannet seg som skipsbygger, og det kan være en forklaring på at:
Hans skuter er så korrekt og nitid tegnet at de har funnet veien til våre sjøfartsmuseer som eksempler på forskjellige skipstyper.