Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Holmboe, Thorolf(1866-1935)
Stilleben 1907

Olje på lerret
160x135
Signert og datert nede t.h.: Th Holmboe 1907

Signert og påtegnet med tittel (antagelig av kunstneren) på baksiden, på blindrammen: "Stilleben Th Holmboe". Påtegnet med annen tittel på lapp, fra Blomqvist Kunstutstilling, på baksiden av rammen: "I haven".

Høstutstillingen, Oslo 1907, kat.nr. 14 (?).

Vurdering
NOK 100 000

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 400 000

Maleriet viser en vilje til stilisering som er typisk for tiden. Det perspektiviske rom er nærmest oppløst. Oppstillingen av stoler, bord, champagnekjøler, champagneglass og fruktfat er forgrunn, bakgrunnen stenges nesten helt av det mektige kastanjetreet. Kunstneren utbroderer flaten ved hjelp av treets flikete blader, som bidrar til å gi bildet et dekorativt preg. Bruken av japanske lykter gir i tillegg en utpreget følelse av Jugend- eller Art-Nouveaustil. Thorolf Holmboe hadde den dekorative flatestilen ”under huden” på denne tiden. Fra 1890 og til og med 1925 arbeidet han mye med dekorasjonsutkast til forskjellige typer kunsthåndverk som porselen, sølv og bokomslag bl.a.