Holmboe, Thorolf(1866-1935)
Ærfugl i midnattssol
Olje på lerret
120x105
Signert nede t.v.: Th Holmboe
Vurdering
Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Tilslag NOK 125 000
Olje på lerret
120x105
Signert nede t.v.: Th Holmboe
Vurdering
Thorolf Holmboe ble født på gården Gløsen i Vefsn i Nordland. Han tilbrakte sine første 8 år på Alsenøya, og deretter 2 år på Alstahaug i Nordland. Han ble sterkt preget av den storslagne naturen i Helgeland. Familien flyttet senere til Tromsø. Holmboe kom gjennom hele sitt kunstneriske virke igjen og igjen tilbake til tolkninger av Nord-Norges kystlandskap med sitt båt- og fugleliv i den lyse sommertid.