Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Holmboe, Thorolf (1866-1935)
Ærfugl i midnattssol

Olje på lerret
120x105
Signert nede t.v.: Th Holmboe

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 125 000

Thorolf Holmboe ble født på gården Gløsen i Vefsn i Nordland. Han tilbrakte sine første 8 år på Alsenøya, og deretter 2 år på Alstahaug i Nordland. Han ble sterkt preget av den storslagne naturen i Helgeland. Familien flyttet senere til Tromsø. Holmboe kom gjennom hele sitt kunstneriske virke igjen og igjen tilbake til tolkninger av Nord-Norges kystlandskap med sitt båt- og fugleliv i den lyse sommertid.