Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Krohg, Christian(1852-1925)
Los fra Grepan Verdens ende Tjøme

Olje på lerret
81x100
Signert nede t.h.: C Krohg

Påtegnet på baksiden av lerretet: "Lods fra Grepan = "Verdens Ende", Tjömö. Fordervind".

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 400 000

LITTERATUR: Oscar Thue, Knut Berg red.: Christian Krohg, Oslo 1997.

Sommeren og en del av høsten 1890 tilbrakte Christian Krohg i Grimstad, der han arbeidet med illustrasjoner til ”Lodser”… S. 191.

Christian Krohgs illustrasjonsverk Lodser ble utgitt i 1890, med en rekke tegnede portretter av norske sjøfolk. Han malte også portretter av flere av dem,… S. 211.

Her har Krohg malt en av disse staute losene som var så viktige, for ikke å si helt livsnødvendige, for sjøfarten på den tiden.