Auksjon mandag 29. november 2010 kl 20:00
Fjell, Kai(1907-1989)
Kvinne på veranda

Olje på lerret
70x80
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Vurdering
NOK 600 000–800 000

Auksjonert mandag 29. november 2010 kl 20:00

LITTERATUR: ”Kai Fjell (1907-1989) Jubileumsutstilling”, utstillingspresentasjon Haugar Vestfold Kunstmuseum 2007.

Grunntemaet i hans bilder er kvinnen i livets ulike stadier – som pike, brud, mor, enke – der hun blir et symbol på fruktbarhet og på naturens bærekraft. Etter å ha vært svært opptatt av psykoanalysen og surrealismen, roet han ned sitt hektiske uttrykk mot slutten av 1930-årene og utfoldet i stedet sin raffinerte skjønnhetsdyrkelse i en dekorativt forenklet og rytmisk linjeføring. Med sin dype forankring i bygde-Norge ble folkekunsten en av de viktigste inspirasjonskildene for hans maleri.