Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 29. november 2010 kl 20:00

Store Sal

Heiberg, Jean (1884-1976)
Etter badet 1914

Olje på lerret
162x130
Signert og datert nede t.v.: J. Heiberg 1914

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1947, kat.nr. 29. Kunstforeningen i København 1948, kat.nr. 8.

Auksjonert mandag 29. november 2010 kl 20:00

Vurdering
NOK 1 000 000

Tilslag NOK 800 000

Solgt for NOK 800 000

LITTERATUR: Marit Werenskiold: De norske Matisse-elevene, Oslo 1972.

Jean Heiberg var den norske Matisse-eleven "par excellence" fra 1908 til 1910. Han annammet til fulle det mesteren kunne lære ham om form, farge og rom. Det essensielle var å skape romlig vikning og figurenes form ved hjelp av farge, uten hjelpemidler som sentralperspektivet. Man skulle ikke gjengi virkeligheten fotografisk, men gjenskape den. Ved hjelp av varme og kalde farger som kontrasteres mot hverandre moduleres formen på den todimensjonale billedflaten. Formene ble enkelt komponert, gjerne med kraftige konturer.