Olje på lerret
91x161
Signert nede t.h.: -Amaldus Nielsen. Datert nede t.v.: 1914.
Signert og påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen, antagelig av kunstneren: "Aften i Ny=Hellesund af Amaldus Nielsen".
Vurdering
NOK 400 000–600 000
Olje på lerret
91x161
Vurdering
NOK 400 000–600 000
Solgt for NOK 620 000
LITTERATUR: Tone Klev Furnes: Amaldus Nielsen. Kystens maler, Oslo 2000, mindre versjon fra 1914 avbildet s. 135.
Amaldus Nielsen malte en rekke versjoner av motivet fra Renneholmen i Ny-Hellesund. Furnes, s. 135.
Amaldus Nielsen har i dette maleriet fått frem en fin aftenstemning hvor de siste solstråler faller på husene og klippene bak, og bærer bud om at det har vært en varm høysommerdag med sol og klar himmel. Vinden har løyet og de rødlige granittknausene bak husene synes å bre den siste rest av varme over motivet.
Amaldus Nielsen er en sen-romantiker som malte i overgangen til realismen.