Olje på lerret
114x133
Signert og datert nede t.h.: A Eiebakke 1910
Vurdering
NOK 300 000
Olje på lerret
114x133
Vurdering
NOK 300 000
LITTERATUR: Gunnar Sørensen: ”Eiebakke, August”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 547-548.
Einar Bjorvand: August Eiebakke, Askim 1992.
August Eiebakke gjorde seg tidlig gjeldende med realistisk pregede folkelivs-skildringer fra østlands-området. Sørensen, s. 547.
Maleren var vokst opp på en liten gård i Askim i indre Østfold, og kjente dette bondemiljøet godt.
Eiebakke var elev av Kristian Zahrtmanns skole i København i 1892 og i 1898 og ble preget av det han lærte der. Han arbeidet nå i en stilsøkende, ny-romantisk form som minner mye om det hans danske kolleger og medelever dyrket.
Etter hvert vendte Eiebakke igjen tilbake til en mindre stilisert uttrykksform og malte landskaper, portretter og interiører med figurer. En friskere og mer frigjort bruk av de koloristiske virkemidler preger hans motiver etter århundreskiftet, slik det ble vanlig for flere i hans generasjon. Sørensen, s. 547.