Jubileumsauksjonen 1814-2014, del I

Auksjon onsdag 4. juni 2014 kl 20:30

Våre lokaler, Gamel logen

Uchermann, Karl (1855-1940)
Fiendtlig møte

Olje på lerret
96x147
Signert nede t.v.: Karl Ucermann

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: "Carl Ucermann Fiendtlig Möde Kr 1.000- 24/12-1894". Påtegnet med trykket lapp på baksiden av rammen, som viser at maleriet var 1. gevinst ved utlodning i 1894, antagelig gjennom Kunstforeningen. Maleriet er satt opp som 1. premie: "Carl Uckermann: "Fiendtlig Møde" Kr. 1.000." De neste verkene er: 2. A. Ender: Stilleben Kr. 800 og 3. Barth: Marine Kr. 500. Det er oppført tilsammen 20 numre av forskjellige kunstnere på lappen.

Auksjonert onsdag 4. juni 2014 kl 20:30

Vurdering

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: «Uchermann, Karl Kristian», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, s. 322-323.

Knut Berg: «Naturalisme og nyromantikk 1870-1900», Norges malerkunst, 2. utgave, 2 bind, Oslo 2000, bind I, s. 351-501.

Karl Uchermann gikk videre på sin utdannelse som kunstner ved kunstakademiet i München i slutten av 1870-årene, som flere av sine samtidige norske kunstnere. Han reiste til Paris hvor han var elev av den kjente dyremaleren Emile van Marcke. Uchermann malte dyrebilder i tidens realistiske stil. Som det står hos Berg:

Karl Uchermann har vunnet seg et ry som en av våre få dyremalere, hans spesialitet var hunder. S. 381.