Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00
Kvinne

Olje på plate
70x50
Signert nede t.v.: Weidemann

Vurdering

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Tilslag NOK 60 000

Antagelig er dette maleriet av Jakob Weidemann malt omkring 1947. På denne tiden var han blant annet opptatt av kubismen og Picassos kunst. Han arbeidet i flaten og bygget komposisjonen opp med klare fargefelt, inndelt av kraftige, mørke konturer. Det er arbeidet på den todimensjonale flaten som interesserer, all form for perspektiv er forlatt.

Som Karin Hellandsjø skriver om andre bilder fra 1947 at de ofte hadde sterke paralleller til Picassos kunst, og at de var et ledd på veien i kunstnerens søken etter å nå ned til maleriets grunnprinsipper. En søken som noe senere skulle føre til et rent geometrisk-abstrakt maleri. S. 62.