Auksjon mandag 1. desember 2014 kl 19:00
Kavli, Arne(1878-1970)
Fra Stortingsgaten

Olje på lerret
69x60
Signert nede v.: A- Kavli-

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: "Stortingate" (sic).

Vurdering

Auksjonert mandag 1. desember 2014 kl 19:00

Tilslag NOK 130 000

LITTERATUR: Nils Messel: «Kavli, Arne Texnes», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 483-485.

Nils Messel: «Arne Kavli – en bohem i sommerbris», utstillingskatalog Blaafarveværket 1999.

Store norske leksikon, snl.no.

Arne Kavli var fascinert av «la vie moderne» som utspant seg i hovedstaden. Etter 1914 bodde bergenseren Kavli i Kristiania, som gikk over til å hete Oslo i 1925.

Midt i svarteste Oslo, oppunder taket i en forretningsgård i Tollbugaten 30, hadde han atelier og bolig. Messel 1999, s. 77.

Kavli følte seg tiltrukket av Karl Johans slentrende flanører og de blazerkledde seilerne på restaurant Kongen. Messel 1982, s. 484.

Her har han malt en «impresjon», et inntrykk, fra Stortingsgaten med hastende mennesker i gaten under et skarpt, hvitt, moderne gatelys. I Store norske leksikon står det at Oslo var den første hovedstad i Europa som elektrifiserte gatelyset i 1929.