Auksjon mandag 1. juni 2015 kl 20:00
Karsten, Ludvig(1876-1926)
Fra Gilleleje 1916

Olje på lerret
91x110
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -16

Riksförbundets för bildande konst utställning nr 31, antageligvis kat.nr. 3, med tittel: "Från Gilleleje".

Vurdering
NOK 700 000–900 000

Auksjonert mandag 1. juni 2015 kl 20:00

Tilslag NOK 1 500 000

Solgt for NOK 1 500 000

LITTERATUR: Nils Messel: "Ludvig Karsten", Nkl.

Etter Karstens mening ville for mye refleksjon og beregninger svekke kunsten. Det var "anslaget" det kom an på, ikke det sure slit.

Skildringen av sommerdagens lys syntes å bli det vesentlige for ham omkring 1913 og fremover, han skildret det heftig og umiddelbart. Alle gjenstander løses opp og knyttes sammen igjen i en flimrende urolig helhet.