Munch-Auksjonen 2015

Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Teatersalen, Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Pikene på broen

Fargetresnitt trykket i blått og sinkografi
Arket: 652x558 mm
trykket i grønt, gult og rødt på middels tynt gulhvitt papir
Motivet: 499x430 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1918
Woll 628.

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Vurdering
NOK 2 000 000–3 000 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede malerier, Oslo 2008.

I 1889 var Edvard Munch for første gang i Åsgårdstrand om sommeren, med familien som leide hus der. Ofte kom han til å tilbringe sommeren på det lille tettstedet ved Kristianiafjorden, og sommeren 1898 kjøpte han et lite hus der.

Det var flere andre kunstnere som også likte å oppholde seg i Åsgårdstrand om sommeren. Hans Heyerdahl (1857-1913) som var en av dem som Edvard Munch tidlig hadde latt seg inspirere av, og som senere lot seg inspirere av Munch, oppholdt seg her så godt som hver sommer fra 1885 til sin død. Han var også en kunstner som gjorde Kiøsterudgården og den flotte tregruppen til gjenstand for kunstnerisk behandling.

Det stemningsfulle motivet fra en sommerkveld Pikene på broen malte Munch første gang i 1901.

Munch har malt mange versjoner av dette motivet (Pikene på broen) med enkelte variasjoner, se kat. nr. 484, 539, 540, 639, 1632 og 1715, samt i en utforming med unge kvinner på broen, se kat. nr. 541.Han har også laget grafiske versjoner, som tresnitt i 1905 (Woll 271), og i kombinasjon av tresnitt og litografi (litografiske sinkplater!) i 1918 (Woll 628 og 629). S. 522.

Munch uttalte:

«Å gå her (i Åsgårdstrand) er som å gå blant bildene mine. Jeg får slik lyst til å male når jeg går i Åsgårdstrand.»