Munch-Auksjonen 2015

Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Teatersalen, Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Hode ved hode

Fargetresnitt trykket i fire farger,
Arket: 583-587x692-695 mm Motivet: 395x540 mm
svart, blågrønt, rødt og rødbrunt på middels tykt gulhvitt papir Signert med blyant nede t.h.: Edv. Munch

1905
Woll 268 e.

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000

LITTERATUR: Sidsel Helliesen: «Tekniske aspekter ved Munchs grafikk og tegning», Munch på papir Tegning – grafikk – akvarell, utstillingskatalog Munch-museet 2.11.2013-02.03.2014, Oslo 2013, s. 32-57.

Munch behersket de tre omtalte hovedteknikkene (radering, litografi og tresnitt) på en så vel teknisk som billedmessig suveren måte. Men det var tresnittet som først og fremst inspirerte ham til det helt personlige og spesielle som grafiker, en kunstnerisk uttrykksform som opptok ham gjennom 50 produktive år. S. 47.