Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00
Brosjen. Eva Mudocci

Litografi trykket i svart på tynt japanpapir
Arket: 815x616 mm Motivet: 598x455 mm
Signert med blyant nede t.h.: E Munch

1903
Woll 244.

Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Tilslag NOK 2 500 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede grafiske verk, Oslo 2012, kat.nr. 244.

Thiis skrev om Bella Edwards og Eva Mudocci: “Jeg gjorde deres bekjentskap i Trondhjem før Munch under en konsertturné, hvor vi laget en liten fest for dem i vårt hjem på Stavne. Broshen som Eva Mudocci bærer, er et norsk bondesmykke som jeg ved denne anledning forærte henne». (Thiis 1933, s. 252, fotnote). S. 221.

Den britiske fiolinistinnen Evangeline Muddock (1883-1953) tok kunstnernavnet Eva Mudocci og holdt en rekke konserter sammen med den danske pianistinnen Bella (Isabella) Edwards (1866-1954). De opptrådte i flere norske byer i 1902, 1904, 1907 og 1909. Munch traff dem antagelig først i Paris i 1903. S. 219.