Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00
Galopperende hest

Radering trykket i svart på middels tynt gulhvitt
Arket: 595x490 mm Motivet: 395x337 mm
papir
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

Påtegnet og datert av kunstneren med blyant nede t.h.: Af de første 5 Tryk 1915 (Ser ut som om kunstneren først skrev 1905 og så korrigerte det til 1915).
1915
Woll 501.
Trykket av kunstneren.

Vurdering
NOK 100 000–120 000

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Tilslag NOK 120 000

LITTERATUR: Hans-Martin Frydenberg Flaatten: Soloppgang i Kragerø. Historien om Edvard Munchs liv på Skrubben 1909-1915, Oslo 2009 og 2013.

Under overskriften “Galopperende hest” i Barthebakken, skriver Flaatten blant annet:

Barthebakken heter den bratte bakken man må gå opp for å komme til Skrubben. På toppen av denne er det sprengt en trang kløft gjennom fjellet for at veien skal komme fram. Den steile bakken og den trange kløfta må ha slått Munch som et interessant sted for å virkeliggjøre flere temaer som opptok ham. Den trange passasjen kan gi en litt klaustrofobisk følelse.
Her fant Munch motivet til «Galopperende hest» … . Med dette bildet ga Munch et uttrykk for naturens utemmete kraft, og det å oppleve disse kreftene kan også virke skremmende, slik som vi ser på menneskene som må kaste seg til side.
S. 80.

Vill i blikket og med det ene øret man kan se lagt bakover, synes hesten å styrte ukontrollert rett mot betrakteren. Med skarp forkortning, får Munch frem hestens fart og kraft.