Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00
Dødskyss

Litografi trykket i svart på middels tynt riflet
Arket: 362-366x531 mm Motivet: 295x460 mm
gulhvitt papir Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1899
Woll 144.

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Tilslag NOK 150 000

LITTERATUR: Arne Eggum: Edvard Munch Livsfrisen fra maleri til grafikk Kjærlighet – Angst – Død, Oslo 1990.

… Også i litografiet «Dødskysset» … har Munch benyttet seg av det karakteristiske Madonna-ansiktet. Trykket ble laget som illustrasjon til Strindbergs enakter «Samum», publisert i Quickborn 1898. Litografiet illustrerer scenen der den arabiske prestinnen Biskra holder dødningehode opp for mannen og suggererer ham til å tro at han ser seg selv i et speil som død, en opplevelse som fører til hans faktiske død. Tittelen «Samum» refererer til en spesielt farlig ørkenstorm som tradisjonelt symboliseres av en harpy (en rovfuglkropp med kvinnehode), og Munch tar i bruk harpymotivet som vignett til denne meget strindbergske fortelling, hvor vi i harpyens hode enda en gang gjenkjenner Madonnas trekk. S. 203.