Munch-Auksjonen 2015

Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Teatersalen, Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
På kjærlighetens bølger

Litografi trykket i svart på tynt japanpapir
Arket: 315x422 mm Motivet: 310x416 mm
Usignert

1896
Woll 81.

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Tilslag NOK 250 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch Grafikk fra 1896, utstillingskatalog Munch-museet, Oslo 1996.

Vi vet egentlig svært lite om hvordan Munch arbeidet med grafikk det drøye året han oppholdt seg i Paris fra februar 1896 til mai 1897. Den samlede produksjon fra denne perioden er imidlertid imponerende, og tyder på at han ikke lot seg stoppe av økonomiske vanskeligheter. I alt må han ha laget vel et dusin tresnitt, omtrent like mange raderinger, og hele 35 litografier i løpet av Paris-oppholdet. Blant dem er mange av hans aller fineste og mest kjente grafiske blad. S. 11.