Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00
Selvportrett

Litografi trykket i svart på middels tynt gråhvitt
Arket: 457-459x318-323 mm
kinapapir, oppklebet på kartong
Motivet: 457-459x318-323 mm
Signert med blyant nede t.h.: E. Munch

1895
Woll 37 II.
Påtegnet med blyant på baksiden av kartongen: "Konsul Grig. Nyt glas Store Parkvei 16".

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Tilslag NOK 660 000

LITTERATUR: Sidsel Helliesen: «Tekniske aspekter ved Munchs grafikk og tegning», Munch på papir Tegning – grafikk – akvarell, utstillingskatalog Munch-museet 2.11.2013-02.03.2014, Oslo 2013, s. 32-57.

Munch begynte sin karriere som grafiker med dyptrykk, men det gikk ikke lang tid før han begynte med litografi. Et av de første arbeidene i denne teknikken er et selvportrett …, som på grunn av sine grafiske kvaliteter og billedmessige uttrykkskraft har fått en ikonisk status, ikke bare i Munchs rike grafiske verk, men også blant hans mange selvportretter. S. 42.