Munch-Auksjonen 2015

Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Teatersalen, Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Kvinne med rødt hår og grønne øyne. Synden

Litografi trykket i gult, rødt og blått på
Arket: 770x468 mm Motivet: 700x400
gulhvitt papir, oppklebet på papp
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1902
Woll 198.

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Vurdering
NOK 700 000–900 000

LITTERATUR: Frank Høifødt: «Tulla Larsen», Munch på papir Tegning – grafikk – akvarell, utstillingskatalog Munch-museet 2.11.2013-02.03.2014, Oslo 2013, s. 176-191.

Sommeren 1902 endte forholdet mellom Munch og Tulla Larsen på dramatisk vis med et vådeskudd. Det var Munch som fiklet med en pistol og som skjøt seg selv i venstre hånds langfinger. Synden er blitt koblet til Tulla, men ble laget før sommeren og er ikke et portrett av henne.

«Synden» er … basert på en ukjent modell i Munchs atelier i Berlin, skapt under det lange avbrekket i forholdet.

«Synden» minner oss om farene ved en naiv biografisk tilnærming. Tulla-historien lever avgjort videre i Munchs liv og kunst, men på sammensatt og mangetydig vis. Før skyteepisoden er Tulla gjenkjennelig som historisk person og som tradisjonell modell. Etter 1902 kan «Tulla» settes i anførselstegn: Med karikerte trekk og kulturelle markører forvandles skikkelsen til en endimensjonal rollefigur på Munchs scene. Der smelter figuren i stor grad sammen med tidens «femme fatale»-klisjéer. S. 187-190.