Munch-Auksjonen 2015

Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Teatersalen, Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Det syke barn I

Fargelitografi trykket i fire farger, svart, grått
Arket: 538-541x692-694 mm
gult og rødt på tynt japanpapir, doublert Motivet: 417-420x561-566 mm Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

Signert i stenen nede t.h.: E. Munch
1896
Woll 72.

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000

Tilslag NOK 1 100 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch Grafikk fra 1896, utstillingskatalog Munch-museet 1996.

Paul Herrmann har gitt en ofte sitert beskrivelse av hvordan trykkingen av dette flerfargede litografiet foregikk:

«-Jeg ville trykke hos Clot, men da het det: «Går ikke, Hr. Munch er forhåndsanmeldt». De litografiske stenene med det store hodet lå allerede ved siden av hverandre i rekke og rad, klare til å trykkes. Munch kom, stilte seg foran rekken, myste med øynene og dirigerte med fingeren blindt gjennom luften: «Trykk … grått, grønt, blått, brunt». Så åpnet han øynene og sa til meg: «Kom, la oss drikke en snaps …» Så trykket trykkeren til Munch kom tilbake og befalte blindt på ny: «Gult, rosa, rødt …» Og dette gjentok seg nok et par ganger …». S. 14.