Munch-Auksjonen 2015

Auksjon onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Teatersalen, Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Anna og Walter Leistikow

Litografi trykket i svart på middels tynt beige
Arket: 614x940 mm Motivet: 522x868 mm
papir
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1902
Woll 196.

Auksjonert onsdag 9. desember 2015 kl 15:00

Vurdering

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede grafiske verk, Oslo 2012, kat.nr. 196.

Walter Leistikow (1865-1908), tysk maler og skribent. Han var en av dem som forsvarte Munchs kunst i Berlin i 1892, og en viktig medhjelper ved presentasjonen av serien «Die Liebe» på Berliner-sezessionen i 1902. Gift med Anna Leistikow, f. Mohr, som Munch også laget en liten radering av, jf. kat. nr. 195. Til støtte for portrettet av Leistikow har Munch antakelig brukt et fotografi tatt i hans atelier senvinteren 1902 (Eggum 1987, s. 100-101). S. 193.