Fokus 1900

Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00

Weidemann, Jakob (1923-2001)
Komposisjon 1967

Olje på lerret
60x73
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 67

Påtegnet med dedikasjon nede t.h.: Til Asbjörg og Ivar.

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 48 000

Maleriet er malt samme år som Jakob Weidemann malte sin store komposisjon til foredragssalen på Maihaugen. På denne tiden lar han bildene bade i lys fra kraftige farger satt på lerretet med djerve penselstrøk. Han er inspirert av vårunderet med alt som gror opp av den mørke muld, og særlig de tilsynelatende skjøre, men allikevel så seige og robuste vårblomstene.

Weidemann ble inspirert av fargene og lyset i Lillhammer-traktene, og i 1968 bosatte han seg her på permanent basis.