Fokus 1900

Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00

Aulie, Reidar (1904-1977)
Spikerverket i sne

Olje på lerret
60x75
Signert nede t.v.: Aulie

Signert og datert på baksiden av lerretet: "Reidar Aulie -37. Påtegnet samme sted: "4. Fabrikker".

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1939, kat.nr. 20. Kunstnernes Hus, Oslo 1954, kat.nr. 25. Kunstforeningen København 1964, kat.nr. 60. Retrospektiv utstilling Galleri F15, Moss, Nordjyllands kunstmuseum, Ålborg, Sønderjyllands kunstmuseum, Tønder, Fyns stifts kunstmuseum, Odense, Liljevalchs kunsthall, Stockholm, Göteborgs konstmuseum og Malmö museum, mai 1974 - mai 1975, kat.nr. 43 med tittel: "Spigerverket i sne".

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 18 000

LITTERATUR: Ole Richard Høisæther: Reidar Aulie, Oslo 1998.

Aulie kunne se rett ned på Spikerverket fra huset sitt i Maridalsveien. S. 88.

Reidar Aulie kom til å få noen store dekorasjonsoppgaver og en av dem var for Christiania Spigerverk, som sto ferdig i 1944. Dekorasjonen var for spisesalen for arbeiderne på verket.