Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00
Clüver, Bernt(1897-1941)
Oppstilling med flaske, glass, mugge og frukt 1919

Olje på lerret
45x55
Signert og datert nede t.h.: Klüver -19

Vurdering

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 52 000

LITTERATUR: Leif Østby: «Clüver (vanligvis Klüver før 1929), Bernt Julius Muus», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 416-417.

Bernt Klüver var elev på Pola Gauguins malerskole fra 1918 til 1919, og oppholdt seg tre år i Paris fra 1919 til 1921, hvor han var elev av Othon Friesz, André Lhote, Raoul Dufy, Charles Camoin og Pedro Araujo.

I Norsk kunstnerleksikon er et tidlig bilde av Klüver fra 1919 omtalt, som også kan passe på dette maleriet. Det er snakk om kraftig huggende penselføring med en romantisk dypstemt koloritt. Klüver ble regnet som et stort talent, og da han hadde sin første separatutstilling i Kunstnerforbundet i 1922, vakte han oppsikt og fikk gode kritikker. I sitt korte liv kom han til å variere mye når det gjaldt farge og form og i motivvalg, men koloristisk var han alltid interessant.