Nordenberg, Bengt(1822-1902)
Høytlesning 1854
Olje på lerret
86x110
Signert og datert nede t.v.: B. Nordenberg 1854
Svensk kunstner.
Vurdering
NOK 70 000–90 000
Auksjonert mandag 28. november 2016 kl 18:00
Tilslag NOK 98 000
Olje på lerret
86x110
Svensk kunstner.
Vurdering
NOK 70 000–90 000
LITTERATUR: Wikipedia.
Bengt Nordenberg er en svensk ”düsseldorfer”, som betyr at han hører til den senromantiske skole. Han kom til Düsseldorf i 1851 og ble kjent med Adolph Tidemand som var 12 år eldre enn ham. Nordenberg ble inspirert av Tidemand både når det gjaldt malemåte og motivkrets. Nordenberg gikk inn for å male folkelivsbilder. Mens Tidemand hentet motiver fra folkelivet i Norge, hentet Nordenberg sine genremotiver fra Sverige, fra Dalarne, Blekinge og Skåne.
Bengt Nordenberg er kjent for sine malerier holdt i varme farger malt med myk penselføring. Dette maleriet er helt typisk for hans folkelivsbilder.