Auksjon mandag 28. november 2016 kl 18:00

Nordenberg, Bengt (1822-1902)
Høytlesning 1854

Olje på lerret
86x110
Signert og datert nede t.v.: B. Nordenberg 1854

Svensk kunstner.

Auksjonert mandag 28. november 2016 kl 18:00

Vurdering
NOK 70 000–90 000

Tilslag NOK 98 000

LITTERATUR: Wikipedia.

Bengt Nordenberg er en svensk ”düsseldorfer”, som betyr at han hører til den senromantiske skole. Han kom til Düsseldorf i 1851 og ble kjent med Adolph Tidemand som var 12 år eldre enn ham. Nordenberg ble inspirert av Tidemand både når det gjaldt malemåte og motivkrets. Nordenberg gikk inn for å male folkelivsbilder. Mens Tidemand hentet motiver fra folkelivet i Norge, hentet Nordenberg sine genremotiver fra Sverige, fra Dalarne, Blekinge og Skåne.

Bengt Nordenberg er kjent for sine malerier holdt i varme farger malt med myk penselføring. Dette maleriet er helt typisk for hans folkelivsbilder.