Auksjon mandag 12. desember 2016 kl 14:00
Teaterprogram: Peer Gynt

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir
Arket: 248x315 mm Motivet: 245x295 mm
Signert i steinen nede t.v.: E Munch

1896
Woll 82.

Laget som program for Lugné-Poës oppsetning av Ibsens "Peer Gynt" i Théâtre de l’Oeuvre i Paris i november 1896.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 12 000–17 500EUR 11 000–16 500

Auksjonert mandag 12. desember 2016 kl 14:00

LITTERATUR: Lars Roar Langslet: Henrik Ibsen-Edvard Munch To genier møtes, Oslo 1994.

Munchs første Ibsen-portrett ble til som en litografert teaterplakat for Lugné-Poës oppførelse av «John Gabriel Borkman» ved Théatre de l’Oeuvre i Paris i 1897.

I disse årene gjorde skuespilleren og teaterdirektøren Aurélien Lugné-Poë («den store skandinav») en betydelig innsats for å vise sine landsmenn nordisk dramatikk og fremfor alt Ibsen, som fikk oppført «Brand», «Peer Gynt» og en rekke av samtidsdramaene i Paris. Men Ibsen var ikke helt fornøyd: Lugné-Poë hadde lagt inn altfor meget symbolisme og mystisk belysning i fremførelsene, mente han. For å blidgjøre mesteren gav Lugné-Poë oppdrag til norske malere: Munch fikk bestilling på plakatene til både «Peer Gynt» (1896) og «Borkman» (1897), og kulissene ble malt av henholdsvis Frits Thaulow og Jens Wang.

Munchs første Ibsen-oppdrag ble altså plakaten til «Peer Gynt». S. 32.