Munch-Auksjonen 2016

Auksjon mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
To liggende løvinner

Litografi trykket i svart på tynt japanpapir
Arket: 396-400x452-454 mm Motivet: 145x276 mm
Signert med blyant nede t.h.: E Munch
Påtegnet av kunstneren med blyant nede t.h.: Probedruck (Prøvetrykk)

1913
Woll 451.

Auksjonert mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Vurdering
NOK 30 000–40 000 USD 3 500–4 700 EUR 3 300–4 500

Tilslag NOK 35 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch - Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

Fra 1908-09 dukker de første litografiene av løver opp i Munchs oeuvre, og helt opp til 1920 har han tegnet dette ville dyret, som viser dets mektige kraft og styrke. Se også Woll kat.nr. 325, 525, 526, 569, 577, 589, 593, 594 og 656. Det siste litografiet er laget etter besøk i Berlin Zoologischer Garten i 1920, første gang Munch reiste til byen etter at krigen var over. Woll, under kat.nr. 656, s. 409.