Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Fra Akerselven, vinter

Olje på lerret
46x61
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

Vurdering
NOK 400 000–600 000USD 49 300–73 900EUR 42 300–63 500

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 400 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: «Thaulow, Johan Fredrik (Frits eller Fritz)», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 4, s. 196-203.

Frits Thaulow var en mester i å fremstille vann i sine malerier, og han kombinerte det gjerne med enkle hus eller fabrikkbygninger ved elvebredden, som gir bildene et realistisk preg.

Ved årsskiftet 1897-98 maler Thaulow for første gang de røde fabrikkbygninger ved Akerselvens bredder under et kort opphold hjemme. S. 200.