Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Broen i Amiens

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 24 600–37 000EUR 21 200–31 700

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 270 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: "Frits Thaulow", Nkl.

Tiden i Dieppe (1894–98) ble en fruktbar periode. En serie med blåtonete sjøstykker med fiskebåter på byens havn eller ute til havs (1894-95) later til å være noe inspirert av Delacroix, og noen nattstykker fra landsbyen Arques-la-Bataille viser ham som stemningsmaler. Elvebildene fra Arques har et intimt preg, ofte med et stykke mur skytende fram i forgrunnen. Han kan også la elven slynge seg fram over en blomstrende slette mot en landsby i bakgrunnen, slik som i et par bilder datert 1895. Symbolmettet er også noen bilder fra Amiens fra tiden 1895–97, f.eks. Midnatt, Amiens (Nasjonalgalleriet), der to figurer speider ut over elvens mørke vann fra kanalens rekkverk.

Dette synes å være en variant over temaet med et vinterbilde, hvor lysene i et kapell skinner gjennom et glassmaleri i ett av vinduene og bidrar til stemningen.