Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Balke, Peder(1804-1887)
Nordlys

Olje på plate
8,8x11,2
Signert nede t.v.: Balke

Vurdering
NOK 150 000–200 000USD 18 500–24 600EUR 15 900–21 200

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 220 000

Balke har i dette maleriet benyttet seg av den teknikken han hadde utviklet til et sant mesterskap på midten av 1850-tallet. Han la tynn maling på hvit grunn, og fordrev malingen med pensel, kniv eller svamp slik at den lyse grunnen skinner gjennom de mørkere malinglagene. I dette maleriet har han på denne måten fått frem nordlyset på en slående måte. Kontrasten mellom de lyse og mørke partiene gir komposisjonen et ekte romantisk preg.