Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Weidemann, Jakob (1923-2001)
Havneparti 1955

Olje på lerret
30x39,5
Signert og datert nede t.v.: Weidemann. 55

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 30 000–40 000 USD 3 700–4 900 EUR 3 100–4 200

Tilslag NOK 42 000

I 1950-årene malte Jakob Weidemann mange figurative bilder, med andre ord malerier hvor man lett kan se hva bildet forestiller.

Til tross for alle disse figurative bildene er det det abstrakte formspråk som alt overveiende preger Weidemanns maleri i 50-årene. Først rundt 1950-51 i de rent konkrete, geometrisk-abstrakte komposisjonene, så fra 1955-56 også i lyrisk-abstrakte bilder med basis i naturen. For første gang viste hans kunst da en sterk tilknytning til det franske abstrakt-ekspresjonistiske maleri, til kretsen rundt Bazaine. S. 82.