Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Weidemann, Jakob (1923-2001)

Olje på huntonittplate
65x81
Signert nede t.h.: Weidemann

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 4 900–7 300 EUR 4 200–6 300

Tilslag NOK 52 000

LITTERATUR: Wikipedia.

Jacob Weidemann hadde en separatutstilling i Blomqvist i Oslo i 1946, som ble et kunstnerisk gjennombrudd.

Karakteristisk er hans abstrakte, ekspresjonistiske malerier med naturen som inspirasjonskilde. Etter en del eksperimentering med forskjellige stilarter på 1940- og 50-tallet slo Weidemann endelig rot i noe som kan kalles en ekspressiv, lyrisk-abstrakt kunst med naturen som inspirasjonskilde og utgangspunkt.